Dioptrické brýle
Sluneční brýle
Kontaktní čočky
Brýlové čočky
Doplňky
Servis brýlí
visačka

Pravidelná výměna kontaktních čoček zvyšuje zdraví i pohodlí.

Pravidelná výměna kontaktních čoček zvyšuje zdraví i pohodlí.

eye-06
Proč vyhodit pár kontaktních čoček po uplynutí doporučené doby nošení, ikdyž vám kontaktní čočky připadají stále pohodlné? nelze si prodloužit dobu nošení ještě o pár dní? Není doba nošení kontaktních čočk jen dobře vymyšleným marketingovým tahem? na tyto otázky existují jednoznačné odpovědi.
Pravidelnou výměnou se myslí vyjmutí a vyhození páru kontaktních čoček po době na jakou jsou určeny. Tato určená doba je odpovídající vlastnostem povrchu čočky, je tedy velice nutné dodržovat ji.

Přesně daná doba nošení kontaktních čoček.
Kontaktní čočky mají speciálně konstruovaný povrch , který různě odolává usazeninám, denní čočky jsou tedy vyrobeny přesně na jeden jediný den – nepočítá se s tím , že budou nošeny více dní, čtrnáctidenní kontaktní čočky se nesmí používat měsíc. Povrch kontaktních čoček je upraven přesně k době jejich užívání.

Z jakého důvodu?
Povrch kontaktních čoček je upravován tak, aby byl hladký a smáčivý, tím více odolný proti usazeninám . Ani nejlepší úpravy povrchu dnes nedokážou zabránit tvoření usazenin, které na čočkách vznikají v značné míře, již po denním nošení můžou být na čočkách patrné drobné nečistoty. Ani nejdůkladnější čištění nezabrání usazeninám tvořit se na kontaktních čočkách.

Co jsou usazeniny?
Usazeniny jsou bílkovinné a tukové vrstvičky za slzného filmu usazující se na povrchu čoček. Při vyšším množství jsou dráždivé, způsobují nepohodlí a pálení , při nošení čoček delší obum než na jakou jsou určené, jsou právě usazeniny zodpovědné za velkou část komplikací. Bohužel často nemusí být samotným zrakem snadno viditelné, rozhodně se ale projevují jako nepohodlné nošení.
Usazeniny se po delším čase můžou stát toxickými – reagují s materiálem čočky a s roztokem, mohou tak následně vyvolat ty nejtěžší chronické (opakované) záněty oka, které se velice dlouho a obtížně léčí, akutní vředy rohovky, dá se vypěstovat i alergie na kontaktní čočky.

depozita 

Když ne usazeniny…
Při tzv. přenášení ale také nemusíte pociťovat žádný problém, žádné nepohodlí,jste tedy tím šťastnějším jedincem,kterému usazeniny nedělají vůbec žádný problém. Proč tedy v tomto případě nepřenášet?
Je tu jedna velmi závažná choroba- vaskularizace. Její příznaky nemusíte vůbec pociťovat, není vidět. Projevuje se drobnými , okem neviditelnými žilkami, které pomalu prorůstají rohovkou. Při pokročilejčím vývoji vaskularizace prorostou cévky celou rohovkou a značně omezí vidění. Tento stav je nevratný!
Doba životnosti kontaktních čoček tedy velmi významně souvisí s bezpečným používáním kontaktních čoček. Je i vědecky prokázáno, že čím kratší doba výměny, tím je nošení kontaktních čoček zdravější. Pokud dobu nošení přesáhnete o jeden den , nevadí, rozhodně ale tuto dobu neprodlužujte o týden, dva…

 Dnešní doba je velmi uspěchaná , ale díky Programu kompletní roční péče u nás, Vám pomůžeme hlídat si výměnu kontaktních čoček a pravidelné kontroly Vašich očí. Zapojte se do toho to programu , protože Vaše oči si to zaslouží!