Dioptrické brýle
Sluneční brýle
Kontaktní čočky
Brýlové čočky
Doplňky
Servis brýlí
visačka

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka souvisí se sníženým množstvím slz, nebo jejich kvality. Slzy tvoří na povrchu oka tzv. slzný film, který za normálních okolností tvoří souvislou vrstvu, vyrovnává nerovnosti na povrchu rohovky a slouží jako ochrana a dodávka živin k povrchu rohovky. Při poruše je slzný film slabý a snadno se trhá. To vede ke snížení tloušťky vodné složky slzného filmu, snížené tvorbě slz nebo ke tvorbě méně kvalitních slz a k nespecifickým obtížím, jako je pocit řezání, pálení, podráždění, svědění, pocit cizího tělíska či písku v očích.

 

Dry_Eye_Syndrome

Slzný film se skládá ze tří složek:

  • Tuková – zevní vrstva, která drží celý film pohromadě a zabraňuje jeho odpařování vodné složky.
  • Vodná – Nejsilnější vrstva, která zásobuje rohovku živinami a odvádí nečistoty z povrchu oka.
  • Hlenová – Vnitřní vrstva, která se nachází přímo na povrchu rohovky a spojivky. Zajišťuje rovnoměrné rozprostření slzného filmu po povrchu oka

 

 

Příčin vzniku suchého oka je mnoho. Může vzniknout při nemocech, které způsobují deficit některé ze složek slzného filmu (např. Sjögrenův syndrom a další zánětlivá a infekční onemocnění). Další příčinou je užívání léků, jako je hormonální antikoncepce, antihistaminika, antidepresiva a analgetika. Suché oko mohou zapříčinit i některé látky obsažené v očních kapkách. Syndrom suchého oka se může objevit i po úrazech rohovky a spojivky a také při deficitu slzné žlázy.

Zhoršení stavu přichází při pobytu v prašném, klimatizovaném, zakouřeném, větrném, suchém a horkém prostředí.

Suché oko se projevuje mnohými subjektivními příznaky, jako je pocit cizího tělíska, pálení, řezání, zvýšené slzení, světloplachost a pocit únavy.

Při léčbě suchého oka se vlastní slzy nahrazují slzami umělými. Existuje velké množství preparátů ať už ve formě kapek, tak ve formě gelu. Při pobytu v prostředí, které zhoršuje kvalitu slzného filmu se doporučuje aplikace běžných očních kapek několikrát denně, které zmírňují obtíže a zabraňují možným komplikace.Tyto oční kapky také lze zakoupit na našich pobočkách. V pokročilejších stádiích suchého oka se operativně uzavírají slzné body, čímž se zabrání odtoku slz.

Léčba je velmi důležitá. Při neléčeném suchém oku může dojít k rozvoji infekčních a zánětlivých onemocnění, jež mohou vést až k oslepnutí.

 

(text zpracovala Bc. Barbora Čadková)