Dioptrické brýle
Sluneční brýle
Kontaktní čočky
Brýlové čočky
Doplňky
Servis brýlí
visačka

Začínáme s kontaktními čočkami

Contact-Lenses

 

 

 Rozhodli jste se pro nošení kontaktních čoček? níže se Vám snažíme poradit a informovat , co byste měli udělat pro úspěšný začátek nošení kontaktních čoček a co by ste měli očekávat v průběhu.

 

Jak si vůbec představit kontaktní čočku?

 contact-lenses-picture

Mnoho lidí si mylně myslí, že kontaktní čočka je ze skla nebo z jiného tvrdého materiálu a musí tak být v oku nepohodlná. Kontaktní čočky skleněné nebo z tvrdého materiálu jsou dávnou minulostí, moderní měkké kontaktní čočky jsou vyrobeny z nejpokročilejších materilů, které jsou přibližně z poloviny tvořeny vodou , a proto jsou jemné jak na dotek tak i pohodlné pro oko.

Díky speciální výrobě jsou čočky velmi tenké, cca 0,08 mm , to je méně než řasa oka , tudíž si představte čočku jako drobný jemný plátek ,,želé”, který výborně koriguje i vysoké dioptrie. Měkké kontaktní čočky jsou nyní již tak dokonalé, že na jejich nošení úplně zapomenete.

 

Kontaktní čočky jsou opravdu pro každého. Není určen žádný věkový limit, kontaktní čočky mohou nosit děti (ty ale zásadně pod odhledem lékaře,jelikož oko dítěte se neustále vyvíjí) , ale také i lidé nad 60 let s presbyopií – vše závisí jen na schopnosti se starat o kontaktní čočky a na zodpověnosti nošení. Samozřejmš existují okrajové případy , kdy není možné kontaktní čočky používat, jako je například při poruše tvorby slz (syndrom suchého oka) nebo složení slzného filmu, při zeleném zákalu a při chronických infekčnách onemocnění oka.

Ano, kontaktní čočky mohou korigovat stejné oční refrakční vady jako brýlové čočky.Refrakční vady jako jsou například krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopie. Stačí jen podstoupit oční vyšetření a konzultaci u odborníka .

 

Kde nejlépe poradí s kontaktními čočkami?

 

Většina z Vás má jistě svého očního lékaře, který je odborníkem na oko jako celek a jeho nemoci, specializovaní odborníci na kontaktní čočky se ale nazývají kontaktologové a mohou to být oční lékaři nebo tzv. Optometristé – vystudovaní , kvalifikovaní odborníci na přední část oka, jejichž hlavní náplní práce je určení přesné korekce zraku a aplikace kontaktních čoček. Aplikací se myslí veškerá péče o klienta od změření zraku a prvního nasazení čočky až po kontrolu s čočkami. V našich pobočkách máme samozřejmě takové odborníky.

 

Vyšetření

 

Každému nošení kontaktních čoček musí předcházet vyšetření zraku, první nasazení čoček a zaučení v péči o ně. To vše Vás naučíme na naší pobočce v Hloubětíně , kde máme nestátní zdravotnické zařízení – vyšetřovna optometrie.

K vyšetření s sebou nic nepotřebujete, můžete si přinést kartičku s naměřenými dioptriemi od lékaře nebo nejlépe také své brýle, které teď nosíte, aby jsme mohli porovnat korekci kterou nosíte a popřípadě novou korekci kterou opravdu budete potřebovat.

Při samotném vyšetření vás čeká úvodní rozhovor, ve kterém sepíšeme tzv. anamnézu – zjistíme veškeré okolnosti mající vliv na oko (např: prodělané oční nemoci,dědičné dispozice,léky ovlivňující oči, životní styl apod.) Dále je na řadě změření refrakce a keratometrii (zakřivení rohovky). Po konzultaci Vám bude doporučen vhodný typ kontaktních čoček s odpovídajícím zakřivením a správnými dioptriemi pro kontaktní čočky. Vysvětlíme Vám jak se kontaktní čočka nasazuje a dále jak se s ní manipuluje.Samozřejmě Vám také vysvětlíme jak se o kontaktní čočku starat a doporučíme Vám režim nošení kontaktních čoček , která bude vhodná pro vaše potřeby.

Contactlens1

Po nasazení vybraných kontaktních čoček se ještě zkontroluje usazení čočky na rohovce pomocí štěrbinové lampy , jestli kontaktní čočka svým zakřivenám na oko správně nasedá a znovu se zkontroluje vidění.

 

 contact-lenses (2)

Pokud je vše v pořádku, je vyšetření u konce a můžete odejít se zkušebními kontaktními čočkami a testovat je po dobu, na kterou jsou určeny. Po této době by mělo následovat ještě jedno prevenční vyšetření, aby bylo jasné, že je skutečně vše tak, jak má být.

Dále u nás na pobočce Vás seznámíme s dalšími akcemi spojené s kontaktními čočkami.Například u nás probíhá Program kompletní roční péče , kde je mnoho výhod určené pro nositele kontaktních čoček.

 

Zde video jak například se starat o jednodenní kontaktní čočky.